Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Líšeň

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Líšni a kandidátech ČSSD za Brno-Líšeň.

 


 

Důchodová reforma je dalším tunelem veřejných financí

Ne 18.09.2011 00:00

Je pravdou, že důchodový systém v jeho dnešní podobě je potřeba z mnoha důvodů reformovat. Reforma však musí vycházet ze skutečných problémů současného důchodového systému, nikoliv z přání finančních skupin při jejich boji o poslední tučný balík peněz, který chtějí urvat.

Návrh zákona, který schválila poslanecká sněmovna hlasy koaličních zákonodárců, je pro sociální demokracii naprosto nepřijatelný a pokud bude vejde v platnost, bude to pro mě svědectví o tom, že nejsme standardní demokracií, že žijeme ve státě, který neřídí volení politici, ale lobbisté.

Zákon o důchodovém spoření je srovnatelný snad jen se zákonem o velké privatizaci z počátku devadesátých let, který umožnil přechod státního majetku v hodnotě biliónu korun do soukromého vlastnictví způsobem, kdy za něj v podstatě nebylo třeba zaplatit.

Tento zákon má nyní umožnit, aby byla obdobná částka vyvedena do soukromých penzijních fondů. Rozdíl je v tom, že zatímco v prvním případě se do soukromých rukou převáděl státní majetek a státu způsobenou škodu občané přímo nepocítili, v tomto případě budou majitelé soukromých fondů inkasovat desítky let desítky miliard korun ročně z peněz, které byly dosud určeny na výplatu důchodů, přičemž do systému budou vracet jen nepatrný zlomek. A tento výpadek chce vláda nahradit zrušením snížené sazby daně z přidané hodnoty, což s výjimkou jediné země nemá v Evropě obdoby. Zvýší se tak ceny potravin, léků, vody, tepla, knih, veřejné dopravy, ale třeba i ceny nových domů a bytů, takže na tento tunel se tentokrát budeme skládat úplně všichni.

Pan ministr Kalousek se nás nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny snažil přesvědčit, že si žijeme jako prasata v žitě, jinde zase o tom, že jsme šťastní a bohatí, jelikož všichni máme boty a nikdo nemá hlad. A že je třeba se uskromnit. Ale namísto obvyklé solidarity bohatých s chudými prosazuje česká vláda, solidaritu chudých s bohatými. Bohatí nechť si vyvedou své peníze na individuální spoření, k tomu ať si založí doplňkové penzijní spoření, ve kterém budou dostávat státní příspěvky a dostanou slevu na dani, a ti ostatní jistě pochopí, že stát nemůže pomáhat všem. Tvrzení představitelů současné vlády, že jimi připravená varianta důchodové reformy je ta jediná možná prostě není pravdivé.

K zásadní změně důchodového systému není důvod. V první řadě je třeba stabilizovat veřejný, průběžně financovaný pilíř. Hlavním problémem současného systému není to, že by se nedokázal vyrovnat s budoucím demografickým vývojem, ale to, že celkové výdaje na důchodový systém jsou v naší zemi výrazně nižší než v zemích se srovnatelným stupněm sociálního a ekonomického rozvoje. Dnes činí v relaci k HDP jen něco málo přes dvě třetiny průměru sedmadvacítky zemí EU.

Naopak naprosto nezbytné je propojení důchodové reformy s dalšími součástmi sociálního systému, a to s politikou zaměstnanosti, s politikou bytovou, vzdělávací, ale zejména s politikou populační a rodinnou. Nejlepší důchodová politika je rodinná politika. Lidé, kteří mají děti, přispívají do důchodového systému hned dvakrát: jednak svými příspěvky do sociálního pojištění a dále svojí péčí o děti, jakožto budoucí plátce tohoto systému. Příspěvkem do I. důchodového pilíře nejsou jen peníze, nýbrž i řádně vychované děti.

Nedávno jsem četl o případu, kdy žena, která v ekonomicky aktivní rodině vychovala 9 dětí, dostala výměr starobního důchodu ve výši 2 080 Kč, tj. o šedesát korun víc, než je existenční minimum a dnes má po všech přídavcích starobní důchod ve výši 3 500 Kč. Přitom její dobře vychované děti odvádějí na sociálním pojištění 50 000 Kč měsíčně!

O těchto argumentech se představitelé vládní koalice vedeni předsedou vlády Petrem Nečasem arogantně odmítají bavit s tím, že prostě žádná alternativa k jejich návrhu není. Ale stojí za povšimnutí, že v minulosti měl Petr Nečas názor poněkud jiný. V roce 2008, kdy byl ministrem práce a sociálních věcí, napsal:

Představitelé silných finančních skupin samozřejmě volají po povinném fondovém pilíři a vyvedení co největšího počtu procent z průběžného systému. Z jejich pohledu to nemá chybu - dostat k dispozici desítky či stovky miliard korun ročně, hospodařit s nimi, mít výnosy a ještě desítky let bez povinnosti tyto prostředky vyplácet.

Dnes mluví Petr Nečas i celá vládní koalice jinak a schválili něco, co se jinde neosvědčilo, a co naprostá většina občanů této země odmítá. Dopustili se podvodu na voličích, protože schválili to, co ve svých volebních programech popírali. Každý rok tak bude stát převádět desítky miliard korun soukromým fondům a obratem si je od nich prostřednictvím státních dluhopisů i s úroky půjčovat. Stát se vzdal národní kontroly nad částí důchodového systému a vložit sociálních jistoty občanů této země do rukou bank.

Podle mého názoru je to totální selhání současné politické reprezentace.

Mgr. Roman Sklenák; poslanec PSP ČR