Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Líšeň

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Líšni a kandidátech ČSSD za Brno-Líšeň.

 


 

Ministr dopravy Bárta rozhodoval nepromyšleně a ukvapeně

Ne 17.04.2011 00:00

Ačkoliv se odcházející ministr dopravy Vít Bárta prezentuje jako schopný a úspěšný manažerrna ministr dopravy, většina politiků, ale i odborníků v oblasti dopravy, jeho odchod vítá. Jeho působení v čele ministerstva dopravy bylo plné nepromyšlených a ukvapených rozhodnutí. Příkladem z brněnskému regionu je bezohledné rozhodnutí o zpoplatnění úseku dálnice D1 v úseku mezi městskou částí Brno-Slatina a Kývalkou.

Všichni, kteří žijeme v Brně, víme, že tento dříve nezpoplatněný uvedený úsek dálnice D1 nahrazoval dosud nevystavěnou část velkého městského okruhu v jižní části města Brna a plnil tak významnou úlohu při ochraně před hlukem a znečištěním v obytných částech města. Po Bártově rozhodnutí o zpoplatnění tohoto úseku se bohužel stalo to, že značná část řidičů situaci řeší tak, že dálnici objíždějí přes město.

Po marných žádostech primátora města Brna, starostů i občanů dotčených městských částí
o přehodnocení tohoto rozhodnutí jsem ministra dopravy Bártu v této věci v poslanecké sněmovně interpeloval a žádal po něm alespoň odpověď na otázku, zda byl tento jeho krok podložen nějakou analýzou. Dozvěděl jsem, že ministr Bárta ?žádnou analýzu nepotřebuje, neboť mu postačuje zdravý rozum?. To považuji za vrchol arogance moci, neboť ministr Bárta odmítal jakékoliv informace o tom, že v městských částech a obcích okolo dálnice se výrazně zvýšily hladiny hluku a emisí, které překračují povolené limity, i otázky, zda příjmy získané tímto zpoplatněním nebudou podstatně nižší než výdaje na nápravu lidského zdraví a na opravy silnic zničených nárůstem dopravní zátěže v okolních obcích.

I z tohoto důvodu rezignaci ministra Bárty vítám a ihned po nástupu nového ministra dopravy budu společně s dalšími politiky z brněnského regionu prosazovat přehodnocení tohoto rozhodnutí dosavadního ministra. Osobně mu rád zprostředkuji setkání s vedením města i občany dotčených čtvrtí tak, aby ministr na vlastní oči viděl, že situace je dlouhodobě neúnosná. Považuji finanční zisk státu v hodnotě několika dálničních kupónů za snížený standard života občanů Brna za nepřijatelný.

Mgr. Roman Sklenák; poslanec PSP ČR